Lezajlott az idei ICF SUP világbajnokság, ahol a szokásos sprint, hosszútáv és technikai számokban avattak bajnokokat. A tengeri körülmények nem igazán feküdtek a főként folyókon és tavakon készülő magyar versenyzőknek, de így sincs okunk szégyenkezni.

Gdynia a Balti-tengerhez tartozó Gdanski öböl partján fekszik, 250 000-es kikötőváros. Már a tavalyi kihirdetéskor tudni lehetett, hogy nem a Balatonhoz hasonló körülmények várják majd a versenyzőket, hanem 15-20 fokos levegő, 18-20 fokos tenger és hullámok, sok-sok hullám. A mezőny majdnem elérte az 500 főt, 42 ország atlétái jöttek el a megmérettetésre.

A magyar színeket 17-en képviselték, mindkét nemben és minden korosztályban volt indulónk. A csütörtöki sprint számok jól indultak, a szokásosnál kicsit rövidebb (180 méteres a 200 helyett) pályán szinte minden junior és masters versenyzőnk továbbjutott a futamából. Sajnos az Open kategóriában indulóknak nem termett túlsok babér, de tény, hogy brutális volt a mezőny. A Coviddal terhelt évek után itt voltak a távol-keleti és Dél-Afrikai versenyzők is.

A sprintben a legjobb eredményet Zöllner Viktor érte el, aki 5. lett a Master 40+ mezőnyében!

Sprint start a junior lányok mezőnyében

A pénteki nap nagyon komoly széllel érkezett meg az északi kikötővárosba, ami semmi jót nem ígért a hosszútávra készülő versenyzőknek. A rajtot kétszer is elhalasztották, végül délután 4-kor indulhattak el az open és a 40+ mezőny tagjai. A körülmények messze túlmutattak azon, mint amihez mi itthon hozzászoktunk. Persze nem csak mi, hanem más tengerrel nem rendelkező országok versenyzői sem ismerősként köszöntötték a viharos Balti-tengert. Méteres hullámok, 40km/h szél. Nem csoda, hogy sokan úgy döntöttek, hogy el sem indulnak ezen a pályán, inkább tartalékolnak a felfújhatós vagy technikai számokra.

Hasolyó Dani a Thaiföldön élő és készülő versenyző volt az egyetlen magyar, aki fel tudta venni a versenyt és a bravúros 5. helyen ért célba a 16 km-es fumat végén. A juniorok között mindenki teljesítette a 8 km-es futamot és célba ért, amiért óriási gratuláció jár nekik! Ez bíztató lehet a jövőre nézve, kitartásban nincs hiány!

Hosszútávú küzdelem

Szombaton a technikai versenyek következtek, ahol az 1 kilométeres pályán 7 bóját kellett megkerülni. A verseny befutással indult, a cél is a parton volt, tehát komolyan kellett sprintelni a homokban az evezés után. Szenzációs küzdelmeket láthattunk, a startnál többfajta próbálkozás is volt. Voltak, akik a lehető leghamarabb a deszkára pattantak, mások a lehető legtovább futottak vele a sekély vízben. A Connor Baxter a szám bajnoka a döntőben egy érdekes, galoppozáshoz hasonló mozdulatot vettet be, miközben a deszkán támaszkodott. A próbálkozás sikeres volt, mert második helyen jött ki a rajtból és az első bóját már vezető helyen került meg.

A vasárnapra csúsztatott elődöntőkben és döntőkben már csak Kocsis Csillagnak és Hasulyó Daninak szurkolattunk, akik profin tették a dolgukat. Mindketten a B döntőig jutottak, ahol Csillag az 5. Dani pedig a 3. helyen végzett.

A technikai futamban sok minden eldől a rajtnál

Szombat este rendezték meg a felfújható deszkások küzdelmét, ahol olyan sztárok is elindultak mint Michale Booth (a hosszútáv világbajnoka). A 4 km-es távot már sokkal nyugodtabb vízen rendezték, mint az előző napi 16 km-et. Indulni pedig csak felfújható, max 14 láb hosszú deszkákkal lehetett. A férfiaknál Kövér Márton a 4. helyet szerezte meg, testvére Nóra, pedig a dobogó második fokára állhatott fel!

Ezzel Kövér Nóra szerezte az idei ICF SUP világbajnokság egyetlen magyar érmét! Gratulálunk!

Minden futam eredménye megtekinthető ezen a linkken. A Resluts gombra kattintva letölthetők az eredmények PDF formátumban is, futamokra lebontva!

Gratulálunk minden magyar résztvevőnek, büszkék vagyunk rátok!

Videók a VB-ről

A verseny szinte összes futam (a felfújható deszkások versenyét nem közvetítették) visszanézhető a Youtube-on a Planet Canoe csatornán, az alábbi linkeken: